X

Про розгляд заяви члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Шевчук Галини Михайлівни щодо врегулювання потенційного конфлікту інтересів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
02.04.2025
68/зп-25
Про розгляд заяви члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Шевчук Галини Михайлівни щодо врегулювання потенційного конфлікту інтересів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,

членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега КОЛІУША, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Сергія ЧУМАКА (доповідач),

розглянувши заяву члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Шевчук Галини Михайлівни про врегулювання потенційного конфлікту інтересів,

встановила:

Рішенням Вищої ради правосуддя від 01 червня 2023 року № 604/0/15-23 Шевчук Г.М. призначено на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах.  

Заяву про участь у вказаному доборі подала Середзінська Тетяна Федорівна – донька Шевчук Галини Михайлівни.

Членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Шевчук Г.М. 26 березня 2025 року з метою дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» повідомлено про можливу наявність у неї потенційного  (за певних умов, і реального) конфлікту інтересів під час здійснення повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо процедури добору на посаду судді, оголошеного рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, у зв’язку з чим просить врегулювати це питання у спосіб, передбачений законодавством України.

Розглянувши заяву Шевчук Г.М., Комісією встановлено таке.

Частиною першою статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон) передбачено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді.

Частинами першою, третьою статті 92 Закону визначено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє в системі правосуддя України. Вища кваліфікаційна комісія суддів України складається з шістнадцяти членів, вісім з яких призначаються з числа суддів або суддів у відставці.

Згідно з пунктами 2, 3 та 7 частини першої статті 93 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить добір кандидатів для призначення на посаду судді, у тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит; вносить до Вищої ради правосуддя рекомендацію про призначення кандидата на посаду судді; проводить кваліфікаційне оцінювання.

Відповідно до частини першої статті 70 Закону добір на посаду судді місцевого суду (далі – добір на посаду судді) здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає такі етапи: 1) оголошення добору на посаду судді; 2) подання особами, які виявили намір стати суддею, заяви та документів для участі у доборі на посаду судді; 3) допуск до участі у доборі на посаду судді; 4) складання кваліфікаційного іспиту; 5) проведення спеціальної перевірки, передбаченої цим Законом; 6) проведення перевірки особистих морально-психологічних якостей кандидатів на посаду судді (у разі визначення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України такої необхідності); 7) затвердження рейтингу кандидатів на посаду судді; 8) зарахування кандидатів на посаду судді до резерву на зайняття вакантних посад суддів.

Згідно з частиною першою статті 98 Закону організаційними формами діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є засідання у пленарному складі Комісії, у складі її палат та колегій залежно від питань, визначених цим Законом та Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі – Закон № 1700-VII) встановлено, що потенційний конфлікт інтересів це – наявність в особи приватного інтересу у сфері, у якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1700-VII реальний конфлікт інтересів це – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Пунктом 4 частини першої статті 28 Закону № 1700-VII  визначено, що особи, зазначені в пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону № 1700-VII, зобов’язані вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до частин першої та третьої статті 100 Закону член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не має права брати участь у розгляді питання та ухваленні рішення і підлягає відводу (самовідводу), якщо наявні дані про конфлікт інтересів або обставини, що викликають сумнів у його безсторонності.

За наявності таких обставин член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України повинен заявити самовідвід. Із тих самих підстав відвід члену Комісії можуть заявити особи, щодо яких або за поданням яких розглядається питання.

Рішення про відвід (самовідвід) ухвалюється більшістю голосів членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, які беруть участь у засіданні. Голосування проводиться за відсутності члена Комісії, щодо якого вирішується питання про відвід (самовідвід).

Отже, з моменту звернення Середзінської Т.Ф. із заявою про участь у доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, виник потенційний конфлікт інтересів стосовно зазначеного кандидата, тобто наявні підстави для відводу відповідно до статті 100 Закону.

З огляду на викладене Комісія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення заяви Шевчук Г.М. про врегулювання потенційного конфлікту інтересів шляхом відведення її від участі в ухваленні рішень індивідуального характеру стосовно Середзінської Т.Ф. у межах добору кандидатів на посаду судді місцевого суду з метою виключення будь-яких сумнівів у безсторонності члена Комісії, а також забезпечення об’єктивності та неупередженості роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Керуючись статтями 92, 93, 100 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одинадцятьма голосами «ЗА» та одним голосом «ПРОТИ»

вирішила:

            1. Задовольнити заяву члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Шевчук Галини Михайлівни про врегулювання потенційного конфлікту інтересів.

           2. Відвести члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Шевчук Галину Михайлівну від участі в ухваленні рішень індивідуального характеру стосовно Середзінської Тетяни Федорівни в межах добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.

Головуючий                                                                        Андрій ПАСІЧНИК / «ЗА»

Члени Комісії:                                                                    Людмила ВОЛКОВА / «ЗА»

                                                                                              Ярослав ДУХ / «ЗА»

                                                                                              Роман КИДИСЮК / «ЗА»

                                                                                              Надія КОБЕЦЬКА / «ЗА»

                                                                                              Олег КОЛІУШ / «ЗА»

                                                                                              Володимир ЛУГАНСЬКИЙ / «ЗА»

                                                                                              Руслан МЕЛЬНИК / «ЗА»

                                                                                              Олексій ОМЕЛЬЯН / «ЗА»

                                                                                              Роман САБОДАШ / «ЗА»

                                                                                              Руслан СИДОРОВИЧ / «ПРОТИ»

                                                                                              Сергій ЧУМАК / «ЗА»